Nejčastější dotazy (FAQ)
Co je ergonomické nosítko?
Ergonomické nosítko je takové, které respektuje přirozený vývoj páteře dítěte a vyznačuje se správnou polohou miminka v něm. Nožičky dítěte jsou v ergonomickém nosítku roztažené, kolínka vždy výše než zadeček tak, že tvoří písmeno M. Látka nosítka umožní přirozené zakulacení zad miminka do písmene C. Ergonomické nosítko také neumožňuje nošení dítěte čelem vpřed, od nosícího, jelikož není možné dosáhnout dvou základních pravidel výše.
Proč šátkové nosítko?
Šátkové nosítko je šité ze specificky tkané látky. Tato látka se vyznačuje příčnou pružností, je velice jemná a extrémně nosná. Pružnost materiálu zajistí dokonalé obepnutí a správnou podporu těla miminka v nosítku. Dovolí maximální zakulacení zad dítěte do písmene C, které je hlavním znakem ergonomického nošení.
Co je rostoucí nosítko?
Rostoucí nosítko je nosítko, které se velikostně přizpůsobí aktuálnímu věku, velikosti a váze vašeho miminka. Jde u něj přizpůsobit šířka zádově opěrky (těla nosítka) tak, aby v každém věku dítěte dosahovala látka od kolínka ke kolínku a tak byla zajištěna správná pozice nožiček do M (kolínka výše než zadeček). Zároveň lze u rostoucího nosítka přizpůsobit i výšku zádové opěrky, aby v každém věku dosahovala pod krk dítěte a poskytovala oporu celé délce zad.
Šátek nebo ergonomické nosítko?
Rozhodla jste se své miminko nosit a nevíte, zda pro vás bude lepší šátek či nosítko? Obecně platí, že šátek je více přizpůsobivější. Obepne o něco lépe tělo miminka a dokážete si jej více přizpůsobit pro svou postavu. Nosítko je oproti šátku zase praktičtější, odpadá zde „učení“ se novým úvazům, při navazování nikde „nevláčíte“ cípy, rychleji se nasadí / sundá (což oceníte především u starších, chodících dětí), díky výplním je pocitově nosnější a v případě volby nosítka šátkového zajistíte i skvělé obepnutí a oporu pro miminko. Spousta maminek tak volí kombinaci obojího, šátek pro nošení doma, pro malá miminka a nosítko pro výlety, nákupy či rychlé uspání a odložení dítka. Pro opravdu nerozhodné je variantou hybridní nosítko TAI, které má bederní pás jako klasické nosítko a dlouhé vázací, jemně polstrované, popruhy.
Mám volit velikost MoniLu UNI Start, MoniLu UNI, nebo MoniLu UNI PLUS?
V naší nabídce naleznete 3 základní velikosti rostoucích nosítek. Nosítko UNI Start je vhodné pro nošení ihned od narození, má specificky řešené přepínání bočních popruhů nosítka pod zadeček miminka. Tímto dojde k maximálnímu žádoucímu zakulacení páteře novorozence do písmene C a eliminaci tlaku na páteř od bočních popruhů. UNI Start vydrží díky nastavovacímu mechanismu s vaším miminkem do cca 1 roku. Větším nosítkem v naší nabídce je UNI, vhodné pro nošení od 2 měsíců, kdy dítko již fixuje hlavičku, do cca 2,5 let. Pokud čekáte miminko, či jste čerstvě po porodu, a chystáte se s nošením začít co nejdříve, určitě volte velikost Start. Pokud jste se ke koupi odhodlala později a vaše miminko se věkem blíží ke 2ma měsícům, má více jak 5kg a 55 cm, volte již větší nosítko UNI. Největším nosítkem v naší nabídce je nosítko pro "velkáče" MoniLu UNI PLUS, které doporučujeme pro již chodící dětí cca od roka a půl (pro větší děti od roka). Nosítko s vaším dítkem poroste do cca 5ti let, tedy je vhodné pro aktivní rodiny, které často chodí na dlouhé výlety, a své ratolesti potřebují poponést. Při koupi jakékoliv velikosti rostoucího nosítka můžete při výměně nosítka za větší (nebo za menší pro mladšího sourozence) využít 15% slevu pro věrné zákazníky. Stačí kód předchozí objednávky zadat do objednávky nové a vyčkat na úpravu objednávky.
Preferuji jednovelikostní nosítka, jak postupovat?
Mimo stálé nabídky rostoucích nosítek nabízíme i ušití nosítek jednovelikostních. Ty oproti nosítkám rostoucím nelze přizpůsobit tak, jak děti rostou, nicméně u nich odpadá systém nastavování a zdají se „jednodušší“. Jednovelikostní nosítka však vydrží vaším dětem kratší dobu, jelikož každá velikost odpovídá dané velikosti a potřebám dítěte. Jednovelikostní MoniLu nabízíme ve 4 velikostech, MINI, MEZI, MAXI a MAXI Plus, jakou velikost zvolit a jak objednat, naleznete zde: Ze šátků MoniLu.
Mám vlastní šátek, ušijete mi z něj MoniLu?
Ano, samozřejmě a rádi. Můžete objednat jakoukoliv velikost, nosítka rostoucí i jednovelikostní. Více informací k zakázkovému šití naleznete zde: MoniLu z vlastního šátku.
Měkký či tvrdý bederní pás?
Na trhu existuje spousta nosítek, lišících se nejen látkou, ze kterého jsou ušitá, velikostí a vhodnosti použití pro daný věk (vždy dávejte pozor, aby nosítko splňovalo znaky ergonomie! – nožky do M, zádíčka do C, nošení pouze čelem k nosícímu), ale také výplněmi, které jsou použité v bederním pásu a ramenních popruzích. Tyto výplně mají obrovský vliv na výslednou nosnost a pohodlnost nošení pro vás. Správně dotažený bederní pás, při správném nastavení a usazení dítka v nosítku, je schopný pojmout a rozložit více než 50% váhy dítěte, zbylá váha se pak rozkládá ramenními popruhy a v těle látky. Nosítka s měkkým bederním pásem jsou obecně na těle příjemnější, většinou vás nikde nebudou tlačit, ale jejich pohodlnost klesá s přibývající váhou dítěte, často se pod nesenou váhou po stranách ohýbají a váhu dítěte pak nesou pouze vaše ramena. Naopak nosítka s tvrdým, nepoddajným bederním pásem mají výbornou nosnost, na těle skvěle drží, nikde se nebortí a tak rozkládají váhu i těžších dětí. Jejich tvrdost však může být v pase pro některé maminky nepříjemná, mohou tlačit a tím snižovat celkový komfort z nošení. V MoniLu jsme proto zvolili zlatou střední cestu. Výplň bederního pásu je z pocitově měkké, poddajné pěny, která má však velkou tuhost, pevnost, hustotu (je taková „gumová“) zaručující dostatečnou nosnost. Specifikum dané pěny navíc je, že se nošením vytvaruje a přizpůsobí vaší postavě.
Bude nosítko i manželovi/ přítelovi/ jiné osobě?
Ano, samozřejmě. Nosítko lze nastavit na jakoukoliv postavu, i na statné tatínky. Nosítko jednoduše přizpůsobíte dotažením/ uvolněním ramenních popruhů a popruhu bederního pásu (stejně jako na batohu). Černé popruhy jsou dostatečně dlouhé, bederní pás MoniLu nosítek má celkovou délku/ obvod 140 cm. Pokud potřebujete bederní pás delší, s větším obvodem, stačí to napsat do poznámky k objednávce.
Jsem hubená, bude mi nosítko sedět?
Bude. Pokud však máte v pase méně než 62 cm, či jste nižší než 160 cm, objednejte si úpravu slim – zadejte do poznámky k objednávce. Uděláme vám kratší polstrování ramenních popruhů a bederního pásu, tím nosítko lépe dotáhnete. Pokud bude nosit i tatínek, nevadí, popruhy černé jsou dlouhé dost i pro něj.
Můžu si nosítko někde vyzkoušet?
Určitě, například v síti našich obchodních partnerů (jejich seznam je zde - Naši partneři ), kteří vám nosítko předvedou a vše vysvětlí. Rádi vás přivítáme také v našem showroomu v Berouně, kde se nosítka vyrábějí. Pokud to máte všude daleko, můžete vyzkoušet služby naší půjčovny - Půjčovna nosítek .
Nedaří se mi nosítko nastavit, co dál?
Nosítko je dodávané včetně podrobného návodu, samotná manipulace s ním je velmi intuitivní, i tak se ale prvotní nastavení nemusí vydařit na jedničku. Nezoufejte, vše je otázkou cviku! Můžete se podívat na naše videonávody (Instruktážní videa), napsat nám email s fotkou, či zprávu na FB či Instagram profil, velmi rádi vás nasměrujeme tak, aby nosítko bylo správně nastavené pro miminko a vy se cítila pohodlně. Také můžete o pomoc požádat v naší FB skupince MoniLu – fan club.
Miminko v nosítku pláče, je to normální?
Ano, stejně jako pláčou děti v kočárku či v postýlce, mohou plakat i v nosítku (i když zde mnohem méně). Pokud začínáte s nošením později (ne hned od narození), může chvíli trvat, než si miminko na tak blízký a těsný kontakt opět zvykne, je to pro něj něco nového a svou nejistotu bude dávat najevo pláčem. Doporučujeme se s nosítkem nejdříve pořádně seznámit. Vyzkoušejte jej například s plyšákem, abyste si osvojila, jak nasadit zádovou opěrku a jak utáhnout ramenní popruhy. Usazení dítka do nosítka bude poté mnohem rychlejší. Na dítko při usazování mluvte, pohupujte se, buďte v klidu (největší nejistotu totiž cítí dítko z vás) a zaměřte jeho pozornost na něco v okolí. Poté je nejlepší vyrazit ven na krátkou procházku, kdy dítě zjistí, že má nový rozměr pohledu a okamžitě se uklidní. Většímu dítku ukažte, že si může na vás položit hlavičku a pohodlně také usnout. Mnoho děti si nošení osvojí ihned, některým to může pár „pokusů“ trvat, ale ze svých zkušeností můžeme potvrdit, že 99% děti si nošení a vaši blízkost zamiluje.
Je nutné nosítko před prvním nošením vyprat?
Šátky před šitím procházejí úpravou tak, aby se mohly ihned použít. Pracujeme v čistém prostředí. Z hygienických důvodů a použití u malých dětí však doporučujeme nosítko či alespoň slintáčky, které děti neustále okusují, vyprat.
Jak prát nosítko?
Nosítko by se mělo prát v ruce na 30 stupňů. Dbejte na specifika šátku, hlavně, co se týká pracího gelu. Šátky se perou v gelu bez rozjasňovačů, bez aviváže. Pokud budete volit ruční program v pračce, zapněte všechny spony a obalte je třeba do ručníků. Používejte nejnižší otáčky. Vzhledem k možnosti poškození spon a výplní v bubnu pračky doporučujeme prát pouze v ruce, či velmi zřídka v pračce. Na poškození nosítka praním nelze uplatnit záruku.
Dají se u MoniLu křížit popruhy?
Ano, všechna naše nosítka disponují možností křížení. K tomu slouží spony umístěné na popruzích vycházejících z boku nosítka. Popruhy tak můžete nosit klasicky přes ramena jako batoh, či si je na zádech překřížit. Křížení oceníte například při delších výletech, kdy svým zádům ulevíte přepnutím z „klasiky batohu“ do kříže, jinak se tím rozloží váha dítka na ramenou, zádech. Křížení také preferují maminky s problémovými zády (bolesti, skolióza,…).
Mohu nosit dítě v nosítku na zádech?
Ano. Jakmile je dítko dostatečně zpevněné (sedí, leze, plazí se), můžete vyzkoušet nošení na zádech. Jak dítko na záda dostat, naleznete v našich videonávodech zde.
Bederní pás se ohýbá, mohu jej zlomit?
Bederní pás u nosítek MoniLu není možné zlomit. Drobné odchlípnutí bederního pásu od těla nosícího je naprosto v pořádku, jelikož bederní pás nese „kapsu“ s dítětem. Dítko by však nemělo sedět na bederním pásu, dítě jej pak váhou tlačí dolu, bederní pás se odchyluje od těla a tak neplní svou funkci. Nošení může být pro vás nepohodlné. Jak správně na bederní pás, naleznete v našich videonávodech zde, případně nám pro pomoc napište.