10% sleva na merino!

Kód: "merino10"

Více
Zákaznická podpora:+420 732 769 291info@monilu.cz

Nordic Walking: skvělý nejen pro maminky

Co je to Nordic Walking?

Tento "sport" vymysleli ve Finsku a jedná se o tréninkovou metodu lyžařů mimo zimní sezónu. V průběhu devadesátých let se z něj stal oblíbený rekreační sport.

Jde o chůzi s hůlkami, díky které se zapojuje i horní polovina těla a ruce. Stejně tak, jako tomu je u lyžování na běžkách. Výhodou tohoto sportu je, že ho mohou provozovat všichni bez ohledu na věk. Nordic Walking zlepšuje fyzičku, dýchání, držení těla, posílení svalů celého těla, podporuje hubnutí. Tento druh chůze je vhodný také pro seniory.

nordic-walking01

Hole na Nordic Walking

Rozdíl mezi holemi na treking a na nordic walking je to, jakým způsobem se drží. Hole na Nordic Walking jsou vybavený ergonomicky tvarovanou rukojetí, ta slouží ke stabilizaci zápěstí. Pokud by se zápěstí vytáčelo do stran, mohlo by to mít neblahé účinky. Aby bylo zápěstí zafixované, jsou na holi poutka. Poutka zajistí, aby byla ruka ve správné pozici, a podporují správný krevní oběh. S holí díky poutku můžete manipulovat směrem zezadu dopředu, což je trekingové hole nejde. Poutko na holi má tvar rukavičky, která zaručuje, že hůl nevypadne z ruky. Trekingové hůlky jsou v podstatě jen opora při chůzi.

Nordic Walking hole jsou zhotoveny ze slitin, anebo ze skelných vláken. Jsou lehké a flexibilní. Můžete si vybrat hůl, která je teleskopická, takže ji můžete zvětšovat nebo zmenšovat podle toho, jak vysoký člověk ji bude používat. Při výběru hole dbejte na to, aby paže a předloktí byli v úhlu asi 90 stupňů.

Hůlky mohou být opatřeny gumovou koncovkou, která ulehčuje chůzi po asfaltové silnici. Nebo koncovkou plastovou vhodnou do sněhu. Rukojeť je ergonomicky upravená a nejčastěji se vyrábí z gumy, pěny nebo korku.

Nordic Walking je zdravější než klasická chůze bez hůlek. Díky hůlkám se totiž zapojují svaly na celém těle.

Jakou délku holí zvolit?

  • Když vezmete hole do rukou, musí být paže v pravém úhlu.
  • Při nesprávné délce holí riskujete problémy s krční páteří.
  • Stůjte rovně a nepředklánějte se.
  • Např. osoba, která měří 160 cm, by si měla koupit hole o délce 110 cm.

Nordic Walking můžete provozovat i s pejskem, pokud je dobře vychovaný. Velmi praktické řešení je koupit si pás na běh, na který připnete vodítko. Když si vodítko připnete k pasu, budete mít volné ruce a můžete pohodlně vyrazit.

Technika chůze Nordic Walking

Chůze s hůlkami není nijak složitá. Existují i kurzy, kde vám vše podrobně vysvětlí a zároveň můžete jít na trénink s ostatními lidmi. Takže nemusíte chodit sami. Pokud při chůzi zapojíte všechny svaly, tak je skvěle posílíte. Nordic walking chůze pomáhá odstraňovat potíže se zády, se špatným držením těla a bojuje i s bolestí kloubů. Tato speciální chůze také podporuje hubnutí.

nordic-walking

Pozitivní účinky Nordic Walkingu:

  • prevence vzniku artrózy,
  • posílení svalů celého těla (včetně paží),
  • zlepšení koordinace pohybů,
  • rozsah ramenních kloubů se zvětšuje,
  • prokrvení celého těla,
  • podpora hubnutí,
  • fyzický i psychický odpočinek.

Boty a oblečení

Kupte si pohodlné sportovní botasky, rozhodně nechoďte v žabkách nebo pantoflích, ani v létě. Oblečení volte z funkčního materiálu, stejně jako pro každý jiný sport. V zimě oceníte rukavice, jen tak budete moci pohodlně držet hůlky. V létě si pořiďte tenisky, které jsou prodyšné, většinou mají vrchní část ze síťoviny. Nebo vyrazte, až ve večer kdy už není takové vedro.

Jak si udržet motivaci?

Každá maminka to zná. Únava, nedostatek času, náladovost vašeho prcka. Přesto, mám pro vás z praxe pár tipů, jak to nezvdata vytrvat.

  • Nezapomínejte na výhody Nordic Walkingu

Pokud vás začíná trápit nedostatek motivace, znovu si zopakujte všechny výhody této severské chůze. Mezi výhody patří posílení celého těla a kardiovaskulárního systému. Také se zvětší kapacita plic, zhubnete a odbouráte stres.

  • Mějte cíl

Jako u každého sportu, je i u Nordic Walkingu dobré, si stanovit nějaký cíl. Cílem může být zhubnout, odpočinout si od stresu v práci nebo ujít nějaký počet kilometrů za určitý čas. Ale jako u všeho platí, dávejte si reálné cíle. Pokud si řeknete, že ujdete 20 km na jeden zátah, neúspěch vás může demotivovat. Raději si stanovte, že vyrazíte 2x týdně na 6km procházku. Postupně můžete kilometry přidávat. Dávejte přednost dílčím cílům, které nebudete mít problém splnit a po dosažení cíle se odměňte, třeba novým sportovním oblečením, které vás nakopne do dalších tréninků. 

  • Kontrolujte pokroky

Pokud budete sledovat to, jaké jsou vaše pokroky, rychle uvidíte, že se zlepšujete. Pokroky si můžete zapisovat do aplikace v telefonu nebo do obyčejného sešitu. Jak budou vaše výkony stoupat, bude vás to motivovat k dalším a dalším tréninkům.

  • Berte Nordic Walking jako procházku

Při tréninku nemusíte chodit rychle, jen abyste dosáhli maximálního výkonu. Klidně zpomalte a vychutnejte si přírodu kolem vás. Nordic Walking můžete brát, jako příjemnou procházku při které si uděláte čas na sebe a odpočinete si od každodenního stresu.

nordic-walking02

  • Choďte různými trasami

Zkuste ve vašem okolí objevovat zajímavá místa a trasy, kterými se můžete vydat. Lépe tak poznáte svoje město a zároveň se vyhnete nudným monotónním tréninkům. Nordic Walking můžete praktikovat třeba i na dovolené. Seznámit se s místní krajinou a ještě uděláte něco pro své zdraví.

  • Najděte si parťáka

Pokud budete sportovat s kamarádem či kamarádkou, je větší šance, že u sportu vydržíte. Kamarád vás bude hecovat a motivovat. Navíc kamarádovi přece neodřeknete předem domluvený trénink jen proto, že se vám zrovna nechce. Zkusit můžete i některou z walkingových skupin, které se nacházejí v každém větším městě. Když se přidáte do některé ze skupin, seznámíte se s lidmi, kteří mají stejný koníček jako vy, a to je příjemný benefit.

Tak co? Půjdete do toho?

English Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.